2025. január 22-én, a magyar kultúra napja alkalmából került bemutatásra legújabb kiadványunk, a Dessewffy Arisztid utolsó levelei című forráskötet. A rendezvényt Hanesz Angelika, a Csemadok Kassai Városi Választmányának elnöke, valamint Hanesz Zoltán, a Kassai Magyarok Fórumának az elnöke nyitotta meg. A bemutatónak otthont adó és ez alkalommal zsúfolásig megtelt Márai Sándor Emlékkiállítás épületébe még Kassán kívülről, sőt Magyarországról is érkeztek vendégek. A szerzőpárossal, Szeghy Gábor levéltárossal és Szeghy-Gayer Veronika történésszel Köteles Szabolcs, a Pátria Rádió munkatársa beszélgetett.

2018 tavaszán Szeghy Gábor, Kassa Város Levéltárának munkatársa feldolgozatlan iratok rendszerezése során talált rá Dessewffy Arisztid aradi vértanú személyes iratanyagára, amely többek között az Aradon kivégzett honvéd tábornok második feleségéhez, Szinyei Merse Emmához írt 4 levelét, unokaöccséhez, Lajoshoz írt búcsúlevelét, valamint Baló Benjámin, az evangélikus Dessewffynek utolsó lelki vigaszt nyújtó aradi református lelkész özvegyhez és annak egyik rokonához szóló 6 levelét is tartalmazza. A levelekről utoljára Berzeviczy Albert Régi emlékek (1907) című visszaemlékezésében olvashattunk, ám a későbbi szakmunkákban már csak elveszettként hivatkoztak rájuk. A felbecsülhetetlen értékű irategyüttes Kassára kerülésének történetét a Szeghy házaspár többéves levéltári és múzeumi kutatással igyekezett feltárni, erről szól a könyv bevezető tanulmánya, amelyben egyúttal Dessewffy Arisztid rövid életrajzát is felvázolták. Munkájuk során arra jutottak, hogy a levelek valamikor az 1927 és 1944 közötti másfél évtized során kerülhettek a városi levéltárba. Erre többek között bizonyíték a Dessewffy-iratokon található ceruzás bejegyzés, amely minden kétséget kizáróan a második világháború alatt a levéltárban dolgozó Rédeky Marianne személyéhez köthető.

A forráskiadványban közölt, összesen 19 levéltári dokumentum egyrészt a Kassai Városi Levéltárban azonosított Dessewffy Arisztid-féle irategyüttes összes darabját, másrészt Dessewffy Arisztid Lázár Vilmosnak írt levelét tartalmazza, melyet Szeghy Gábor a levéltár Vegyes anyagának átnézése során fedezett fel.

A hatalmas érdeklődés mellett lezajló kassai rendezvényt többek között Hetey Ágota kassai főkonzul, Samuel Bruss a Tapolyhanusfalvi Múzeum vezetője, valamint több magyar nemesi család tagja, nem utolsó sorban pedig az aradi vértanú egyik unokaöccsének, Dessewffy Pálnak a leszármazottai is megtisztelték jelenlétükkel. Ennek a fontos, kultúrtörténeti jelentőségű műnek a megszületése nemcsak a kassai közintézményekben máig őrzött kincsekről és a régió kulturális örökségének jelentőségéről árul el sokat, hanem egyúttal azt az üzenetet közvetíti, hogy a jelenben is élnek Kassán olyan emberek, akik képesek felismerni és mindenki számára elérhetővé tenni a közös örökséget.